Ograniczenie w stosowaniu ogrzewania podłogowego

podłoga panele lampka

 

Aby można było zastosować ogrzewanie podłogowe trzeba spełnić wiele warunków. Część warunków ma charakter budowlany, a część ma charakter eksploatacyjny. Ponadto nie każdy system dostarczania ciepła do ogrzewania może być stosowny w ogrzewaniu podłogowym.

 

Jakie warunki musi spełniać posadzka pod ogrzewania podłogowe

 

W ogrzewaniu podłogowym wzrasta temperatura podłogi, co powoduje jej rozszerzenie cieplne. Aby rozszerzona podłoga nie rozpierała ścian między podłogą, a ścianami musi być położona warstwa dylatacyjna kompensująca rozszerzalność cieplną podłogi. Rolę tą spełnia kilkumilimetrowa taśma z pianki ułożona przy samej ścianie. Pianka ta jednocześnie izoluje termicznie ściany. Aby nie rozszerzał się termicznie strop pod podłogą, pod instalacja ogrzewania podłogowego musi być położona izolacja cieplna. Aby w wyniku rozszerzania się i kurczenia podłoga nie pękała, warstwa betonu przykrywająca ogrzewanie podłogowe musi być zazbrojona siatką. Jeśli jest to ogrzewanie podłogowe elektryczne i bezpośredni na nim kładzione są płytki ceramiczne to instalacja elektryczna ogrzewania musi być przykryta siatka i zaciągnięta elastycznym klejem do płytek.

 

Jakie są eksploatacyjne ograniczenia ogrzewania podłogowego

 

Wszystkie warstwy związane z ogrzewanie podłogowym znajdujące się nad izolacją cieplną stropu  mają w sumie bardzo dużą bezwładność i jednocześnie pojemność cieplną. Oznacza to, że od momentu włączenia grzania w ogrzewaniu podłogowy do nagrzania się podłogi mija stosunkowo długi czas i odwrotnie mija także dłuższy czas od momentu wyłączenia grzania w ogrzewaniu podłogowym do czasu schłodzenia się podłogi. Ponadto temperatura podłogi poza łazienką może być wyższa niż trzydzieści stopni Celsjusza. To z kolei oznacza, że woda z kotła dopływająca w sposób ciągły do instalacji ogrzewania podłogowego też nie może mieć wyższej temperatury. Przy nagrzewaniu się podłogi po uruchomieniu ogrzewania teoretycznie można założyć, że przez pewien czas tych temperatur nie przekroczymy nawet przy wyższych temperaturach wody z kotła, ale należy pamiętać, że w takiej sytuacji w podłodze pojawiają się dodatkowe naprężenia wynikające z różnic rozszerzania się poszczególnych elementów podłogi. Biorąc pod uwagę te ograniczania ogrzewanie podłogowe może być stosowne przy kotłach opalanych paliwem stałym tylko wówczas, gdy jest hydraulicznie oddzielone od kotła wymiennikiem ciepła i w instalacji centralnego ogrzewania znajdują się inne odbiorniki ciepła.

 

Wodne i elektryczne ogrzewanie podłogowe

 

Wodną instalację ogrzewania podłogowego wykonujemy jako wężownicę z rur PEX. Dopływ wody do wężownicy musi następować prze trójdrożny zawór termostatyczny ograniczający temperaturę wody w wężownicy. Wskazane jest, aby wężownica była obsługiwana osobną pompą sterowana termostatem znajdującym się w podłodze. Wężownica musi być tak ułożona, aby wlot i wylot z wężownicy był w tym samym miejscu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe stanowi specjalna mata grzewcza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *