Układamy dren w ogródku

ogród kwiaty szopa

Dren nawadniający jest jedną z metod dostarczenia wody roślinom rosnącym w ogródku. Jednocześnie jest najbardziej ekologiczną metodą rozwiązania problemu wody deszczowej spływającej z dachu i wybrukowanych części posesji, czyli woda deszczowa pozostaje w miejscu w którym spadła.

Rury drenarskie

            Obecnie rury drenarskie wykonywane są z wyłącznie z twardego polichlorku winylu PCV. Rury są karbowane i perforowane. Karbowanie zapewnia rurom drenarskim odpowiednią giętkość pozwalającą na ich zwijanie. Perforowanie umożliwia przesiąkanie wody z rury drenarskie do gruntu i odwrotnie. Rury drenarskie mają nominalną średnicę zewnętrzną 50, 65, 80, 100 i 125 mm. Do tych rur produkowane są kształtki typu kolanka, trójniki, czy zaślepki. Produkowane są także rury drenarskie owinięte włókniną filtracyjną. Włóknina filtracyjna zapobiega zamulaniu się rury drenarskiej przy przesiąkaniu wody do wnętrza rury. Aby nie dopuścić z kolei do zamulania rury drenarskiej od strony wlotu wody, wlot musi być zaopatrzony w osadnik i filtr zatrzymujący drobne i większe zanieczyszczenia. Stosowanie w ogródku rur drenarskich bez włókniny filtracyjnej jest niewskazane, ponieważ w przeciwnym przypadku trzeba rurę drenarska prze zakopaniem obsypać żwirem, a następnie grubym piaskiem. Można oczywiście rurę drenarską przykryć taśmą z włókniny filtracyjne, ale rura drenarska owinięta włókniną filtracyjną jest prostszy rozwiązaniem.

Układamy rurę drenarską w ziemi

            Są dwie metody układania w ziemi rury drenarskiej; rowkowa (odkrywkowa) i bezrowkowa. W metodzie bezrowkowej specjalny podzespół podczepiony do ciągnika zagłębia rurę drenarską pod ziemię i układa ją podczas jazdy ciągnika. Metoda ta ma zastosowanie przy układaniu długich odcinków rury drenarskie. W małych ogródkach metoda ta nie ma zastosowania, choć jej niewątpliwą zaletą jest praktyczne nienaruszenie powierzchni gruntu, nie licząc wąskiego paska po zagłębieniu specjalnego podzespołu. Na małych powierzchniach i krótkich odcinkach rury drenarskie konieczne jest stosowanie metody odkrywkowe, czyli wykopanie rowka, położenie rury drenarskie, a następnie zasypanie rowka. W ogródku, gdzie dren ma zadanie wprowadzenie wody opadowej do ziemi dno rowka pod rurę drenarską misi mieć niewielkie nachlanie rzędu jednego, dwóch stopni, pozwalające na przepływa wody do końca rury drenarskiej. Rura drenarska musi być podłączona do rur rynien spustowych i do rynienek lub kratek ściekowych doprowadzających deszczówkę przez osadnik z filtrem. Po każdym dużym opadzie deszczu należy osadnik, a także filtr oczyścić ze zgromadzonych tam zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *