Grzejemy wodę kolektorem słonecznym

kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny jest jednym ze sposobów pobierania ciepła do grzania c.w.u. Ponieważ energia słoneczna jest bezpłatna, to uważa się, że jest tania metoda podgrzewania wody. Podstawowy problem związanym z pobieraniem ciepła przy pomocy kolektorów słonecznych jet to, że jak słońce nie świeci to nie można kolektorem pobierać ciepła. Maksymalną ilość ciepła pobieramy wówczas, gdy słońce świeci prostopadle do kolektora. Ponieważ słońce zmienia swoje położenie na niebie, a kolektor jest zamocowany na stałe, to nawet przy bezchmurnym niebie ilość pobieranego ciepła zmienia się w ciągu dnia. Jeśli uwzględni to,że nie zawsze niebo jest bezchmurne i zimą kolektor jest ustawiony do słońca pod małym kątem, to okazuje się, że grzanie wody przy pomocy kolektora słonecznego jest tylko uzupełnieniem grzania wody innymi metodami.

 

Budowa instalacji kolektora słonecznego

 

Instalacja kolektora słonecznego składa się z samego kolektora słonecznego, bojlera, pompy cyrkulacyjnej, naczynia zbiorczego, zaworu bezpieczeństwa, zaworu odpowietrzającego, zaworu zwrotnego, zaworu spustowego, manometru i rur łączących poszczególne elementy instalacji, a także regulatora sterującego pracą pompy cyrkulacyjnej. Zawór odpowietrzający musi znajdować się w najwyższym punkcie instalacji, czyli nad kolektorem. Zawór zwrotny zapobiega wstecznemu krążeniu czynnika hydraulicznego w instalacji zimą, gdy występuje duża różnica temperatur między kolektorem, a bojlerem. Zawór spustowy pozawala na napełnienie i opróżnienie instalacji z czynnika hydraulicznego i powinien być łatwo dostępny. Ponieważ oprócz instalacji kolektora słonecznego musi mieć drugie źródło grania c.w.u. instalacja kolektora słonecznego musi być połączona z drugim źródłem grzania. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest bojler z dwoma wężownicami. Jedna wężownica pracuje w instalacji kolektora słonecznego, a druga wężownica pracuje w instalacji drugiego źródła grzania. Rozwiązanie to ma jednak jedną wadę. Nie wiadomo kiedy włączyć grzanie wody z drugiego źródła ciepła. Drugim rozwiązaniem jest szeregowe połączenie dwóch bojlerów. Pierwszy bojler podłączony jest do instalacji kolektora słonecznego, a drugi bojler do instalacji innego źródła ciepła. W takim układzie drugie źródło ciepła dogrzewa po kolektorze słonecznym c.w.u. Jest to o tyle korzystniejsze rozwiązanie, że  kolektor słoneczny grzeje c.w.u. niezależnie od drugiego źródła ciepła.

 

Czynnik hydrauliczny jakim napełniamy instalację

 

Czynnik hydrauliczny, jakim napełniamy instalację kolektora słonecznego musi spełniać dwa warunki, nie może powodować korozji elementów instalacji i nie może zamarzać przy najniższych temperaturach na jakie może być narażony kolektor słoneczny. Czynnikiem spełniającym te warunki jest glikol. Do napełnienia instalacji glikolem musimy użyć urządzanie wtłaczające glikol pod ciśnieniem do instalacji. Ponieważ glikol jest cieczą silnie toksyczną, to przy napełnianiu instalacji należy zachować szczególną ostrożność. Napełnienie instalacji glikolem kontrolujemy obserwując wskazania na manometrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *