Drzewa i krzewy iglaste w ogródku

drzewo iglaste

 

Drzewa i krzewy iglaste z wyjątkiem modrzewia nie gubią igieł na zimę, czyli są zimą zielone. Drzewa iglaste najczęściej osiągają bardzo duże rozmiary. Dlatego przed podjęciem decyzji o zsadzeniu drzewa iglastego należy uwzględniać to jakie rozmiary osiągnie to drzewo za kilkanaście lat. W szczególności należy rozmiary, jakie osiągnie to drzewo odnieść do odległości od budynków, czy ogrodzeń. Należy uwzględnić także to, że w promieniu kilku metrów będzie można ewentualnie zasiać trawę.  Należy pamiętać także o tym, że ewentualne wycięcie tego drzewa po iluś latach pozostawia w ziemi duży korzeń, którego usunięcie dewastuje kilkumetrowy obszar wokół pnia. Dlatego nie należy pochopnie sadzić małych ładnie wyglądających drzewek iglastych, aby później nie robić sobie kłopotu.

 

Krzewy iglaste

 

Krzewy iglaste można sadzić pojedynczo, w grupach (o ile nie są zbyt duże po wyrośnięciu) lub jako żywopłoty. Krzewy iglaste można, a niekiedy trzeba przycinać. Krzewy iglaste rosnące pojedynczo lub w grupach można fantazyjnie przycinać nadając in praktycznie dowolne kształty. Po pierwszym ukształtowaniu krzewu iglastego należy co najmniej raz do roku przycinać krzew, aby zachować nadany mu wygląd. Przycinanie oprócz nadania kształtu zapobiega nadmiernemu wzrostowi. Krzewy iglaste sadzone jako żywopłoty także trzeba co najmniej raz do roku przycinać, ale nie da się żywopłotowi nadać jakiś fantazyjny kształt.

 

Cis pospolity

 

Cis w zależności od odmiany i od tego na ile pozwolimy mu rosnąć może być drzewem o wysokości około dziesięciu metrów lub krzewem. Cisy mają duże wymagania glebowe. Dobrze rosną na glebach wilgotnych i próchnicznych, ale nie podmokłych. Cisy tolerują miejsca zacienione i mogą być sadzone od strony północnej. Cisy można przycinać na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji lub w sierpniu po zakończeniu wzrostu.

 

Cyprysik

 

Cyprysik nie ma igieł kłujących podobnych do sosny, czy świerku. Niekiedy jest mylony z żywotnikiem zachodnim czyli popularną tują. W zależności od odmiany może wyrastać na kilkumetrowe drzewo lub rosnąć jako niewysoki krzew. Cyprysik ma duże wymagania glebowe, choć nie rośnie dobrze na glebach gliniastych i podmokłych. W zależności od odmiany może być sadzony jako żywopłot lub pojedynczo. Niektóre odmiany nie mają zwartej budowy pozywającej na fantazyjne przycinanie. Nie wszystkie odmiany mają wystarczającą odporność na mrozy i wymagają zabezpieczenia na zimę.

 

Jałowiec

 

Jałowiec ma sztywne i ostro kłujące igły. Odmiany jałowca pospolitego wyrastają na cztery do pięciu metrów. W ogródkach lepiej sadzić odmiany płożące jałowca, które bardzo dobrze dają się do ogródków skalnych, tym bardziej, że mają małe wymagania glebowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *